„Baþnyèios þiniø“ interviu su arkivyskupu Sigitu TAMKEVIÈIUMI ir monsinjoru Adolfu GRUÐU
 
 

© „Baþnyèios þinios“, 2011 Nr. 14 (rugpjûtis)
www.katalikai.lt   


Arkivyskupas Sigitas Tamkevièius: „Tai netiesa“

„Baþnyèios þiniø“ redakcija pateikë Kauno arkivyskupui metropolitui Sigitui Tamkevièiui ir Kauno arkivyskupijos kurijos kancleriui mons. Adolfui Gruðui keletà klausimø, susijusiø su publikacija dienraðtyje „Lietuvos rytas“ (2011 07 30).

Á „Baþnyèios þiniø“ klausimus atsako Kauno arkivyskupijos kurijos kancleris mons. Adolfas Gruðas:

Kokios bylos, susijusios su Kauno arkivyskupija, ðiuo metu yra vedamos Romos Rotoje?

Šiuo metu Romos Rotoje yra priimta ir svarstoma tik kun. Petro Smilgio byla.

Kokia yra kun. P. Smilgio bylos eiga? Ar galima ðiuo metu kà nors pakomentuoti?

Kun. P. Smilgys buvo atleistas ið Katalikø teologijos fakulteto dekano pareigø ir ðá sprendimà patvirtino Katalikiðkojo auklëjimo kongregacija. Po to kun. P. Smilgys kreipësi á Romos Rotos tribunolà, siekdamas kompensacijos, jei bûtø nustatyta, kad Kauno arkivyskupas S. Tamkevièius neteisëtai paþeidë jo gerà vardà. Sprendimas ðioje byloje dar nëra priimtas.

Kodël buvo suspenduotas kun. Romualdas Ramaðauskas? Kokia ðiuo metu yra jo padëtis baþnytinës teisës poþiûriu?

Á Kauno arkivyskupà kreipësi vienas asmuo, kaltindamas kun. R. Ramaðauskà padarius nusikaltimà. Tuomet arkivyskupo pavedimu buvo atliktas tyrimas ir, remiantis Šventojo Sosto nurodymais, bylos medþiaga persiøsta á Tikëjimo mokymo kongregacijà, kurios kompetencijai priklauso daryti galutiná sprendimà tokioje byloje. Iki tol kun. R. Ramaðauskas yra suspenduotas minëtos kongregacijos nurodymu, nustaèius su kunigo ðventimais nesuderinamà elgesá praeityje.

Kas þinoma apie kratà kun. Alfonso Buloto namuose?

Arkivyskupas S. Tamkevièius kreipësi á Kauno apygardos prokuratûrà, praðydamas ástatymø numatyta tvarka iðtirti, kas internete raðë já ðmeiþianèius komentarus po þiniasklaidoje paskelbto straipsnio. Teisëtvarkos organai darë tyrimà ir nustatë kompiuteriø, kuriais buvo raðyti minëti komentarai, identifikacinius numerius (IP). Pagal ðiuos duomenis prokuratûros darbuotojai darë kratà tø kompiuteriø registracijos vietose, o viena ið jø buvo pas kun. A. Bulotà namuose. Toliau ástatymø nustatyta tvarka ieðkovas galëjo kreiptis á teismà. Kadangi arkivyskupas á teismà nesikreipë, byla prieð kun. A. Bulotà buvo nutraukta.

Ar Gintauto Tamkevièiaus pareigos Kauno arkivyskupijoje prieðtarauja Kanonø teisës kodekso nuostatams?

Pagal Kanonø teisës kodeksà (þr. kan. 492 § 3) ekonominiais klausimais vyskupui ordinarui patarianèios ekonominës tarybos nariai negali bûti to ordinaro giminaièiai iki ketvirtos kartos. G. Tamkevièius nepriklauso ðiai tarybai, bet yra vieðosios ástaigos „Kauno arkivyskupijos Ekonomo tarnyba“ darbuotojas, vykdantis jam pavestas uþduotis, o minëtai ástaigai vadovauja arkivyskupijos ekonomas kun. Vytenis Vaðkelis.

Ar mons. Vytautas Grigaravièius buvo areðtuotas uþ netinkamus santykius su jaunu zakristijonu?

Mons. V. Grigaravièius niekuomet uþ jokius nusikaltimus nebuvo areðtuotas.

Ar kun. Tomas Karklys kada nors gyveno arkivyskupo bute?

Kun. T. Karklys niekuomet negyveno arkivyskupo bute. Arkivyskupas gyvena Kauno arkivyskupijos kurijos dideliame pastate, kuriame dirba daug þmoniø ir yra árengti keli butai. Straipsnyje apraðomu metu Kauno kurijos pastate, be arkivyskupo, dar gyveno vyskupas emeritas, tuomet kurijos kanclerio pareigas ëjæs kun. T. Karklys ir trys seserys vienuolës.

Kokia yra Kanonø teisës kodekso iðleidimo lietuviø kalba stadija?

Katalikø Baþnyèios Kanonø teisës kodeksas (KTK) yra iðverstas á lietuviø kalbà jau senokai ir ðiuo vertimu, nors ir neoficialiu, naudojasi kunigai ir pasaulieèiai, studijuojantieji kanonø teisæ. Lietuvos Vyskupø Konferencijos sudaryta komisija koregavo vertimà, suderino visus juridinius terminus, atsiþvelgdama taip pat á LR teisës aktø sàvokas. Galima tikëtis, kad lietuviðkas Kodekso leidimas greitu laiku pasirodys.

Verta atkreipti dëmesá, jog oficialusis KTK tekstas yra lotyniðkas, o bet kokie vertimai á kitas kalbas skirti pagelbëti to kraðto kunigams ir tikintiesiems. Šie vertimai nëra oficialusis Kodekso tekstas.

Kokias pasekmes numato Kanonø teisës kodeksas kunigui, vieðai ðmeiþianèiam vyskupà?

Vieðai skatinantiems pavaldiniø prieðiðkumà Apaðtalø Sostui ar vietos ordinarui, pasinaudojant baþnytine galia ar tarnyste, arba raginantiems savo pavaldinius nepaklusti jiems Kanonø teisë numato interdikto bausmæ ar kitas teisingas bausmes (kan. 1373). Bet kuriuo atveju, jei yra pavojus padaryti nusikaltimà ar smarkiai drumsèiama nustatyta tvarka, ordinaras turi teisæ áspëti bet kurá jo jurisdikcijoje esantá asmená (kan. 1339). Šis áspëjimas ateityje gali bûti pagrindas taikyti grieþtesnes bausmes.

Á „Baþnyèios þiniø“ klausimus atsako Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevièius:

Ar iðlaikoma vienybë su Apaðtalø Sostu ir ar laikomasi visø Šventojo Tëvo nurodymø (áskaitant ir dël liturgijos ekstraordinarinës formos)?

Lietuvos vyskupai su Apaðtalø Sostu yra visiðkoje vienybëje ir laikosi visø Šventojo Tëvo nurodymø. Katalikø Baþnyèia Lietuvoje gali tik dëkoti Dievui, kad net sovietmeèiu, kai teko patirti didelæ priespaudà, vyskupai ir vyskupijø valdytojai iðlaikë nepaþeistà iðtikimybæ Apaðtalø Sostui.

Kai kas bando kaltinti Lietuvos vyskupus, kad jie nepritaria ekstraordinarinei liturgijos formai. Tai netiesa. Vyskupai nepritaria tik tiems, kurie menkina ordinarinæ liturgijà ir dirbtinai eskaluoja liturgijos ekstraordinarinës formos virðenybæ, tikëdamiesi, kad ji padës iðspræsti visus Baþnyèioje pasitaikanèius dabarties sunkumus. Lietuvos vyskupai yra atviri, ágyvendindami Šventojo Tëvo Motu proprio Summorum Pontificum gaires, taèiau sykiu atvirumo bei geranoriðkumo laukia ir ið ekstraordinarinës liturgijos brangintojø.

Ar egzistuoja arkivyskupo proteguojamø kunigø klanas Kauno arkivyskupijoje?

Toks tvirtinimas yra ðmeiþikiðkas. Panaðios apkalbos paprastai kyla ið þmoniø, nepatenkintø uþimamomis pareigomis ir mananèiø, kad jie vertesni uþ kitus. Ordinaras privalo siøsti jo diecezijai priklausanèius kunigus á visas savo vyskupijos parapijas bei ávairioms kitoms sielovados tarnystëms. Tiesa, vyskupas ne visada gali á kiekvienà pareigybæ paskirti idealiai tinkantá kunigà. Taèiau kiekvienas jø tinkamumà pareigoms pirmiausia paliudija savo darbu vyskupijos bendruomenëje.
Apskritai, jei tarp dvasininkø atsirastø uþdaros grupuotës ar klanai, tai bûtø apgailëtinas ir labai þalingas reiðkinys visai bendruomenei. Rûpintis baþnytine vienybe yra visø – pirmiausia vyskupø, taip pat visø dvasininkø, o sykiu ir visø tikinèiøjø pasaulieèiø reikalas.

Kodël kun. Oskaras Petras Volskis buvo atleistas ið „Marijos radijo“ programø direktoriaus pareigø?

„Marijos radijas“ nëra tiesiogiai pavaldus Kauno arkivyskupui, o tvarkosi pagal savo ástatus – Pasaulinës „Marijos radijo“ ðeimos nuostatus ir vieðøjø ástaigø veikimà reglamentuojanèius LR ástatymus. Pagal ðio radijo nuostatus vietos vyskupas skiria kunigà programø direktoriaus pareigoms, jo atsakomybë ne vadovauti „Marijos radijui“, bet rûpintis programø turiniu. Negalima nutylëti kun. O. P. Volskio uoliø pastangø ir didelio darbo sëkmingai pradedant „Marijos radijo“ veiklà Lietuvoje. Taèiau, kai „Marijos radijuje“ atsirado nesutarimø tarp programø direktoriaus ir vadovybës, atsiþvelgdamas á Pasaulinës „Marijos radijo“ ðeimos vadovybës praðymà, paskyriau kità programø direktoriø.

Ar kun. Rolandas Kauðas buvo atëjæs pasitarti dël savo padëties ir ar jam buvo siûlyta daryti abortà?

Kun. R. Kauðas savarankiðkai apsisprendë palikti kunigystæ ir dël jokiø abortø su manimi nekalbëjo. Mano pozicija gyvybës klausimu vienareikðmiðka: jos negalima aukoti dël jokiø prieþasèiø.

Kaip vertinate Katalikø teologijos fakulteto moksliná lygá?

Katalikø teologijos fakulteto veiklà priþiûri Katalikiðkojo auklëjimo kongregacija, neturinti esminiø priekaiðtø fakultetui, ir jos vertinimai yra pakankamai geri. Be jokios abejonës, mûsø fakultetas negalëjo pasiekti tokio lygio kaip geriausi Katalikø Baþnyèios universitetai, nes esame atëjæ ið didelës priespaudos ir Teologijos fakultetà prikëlëme ið pelenø. Dabar jame darbuojasi kunigai ir pasaulieèiai, turintys mokslinius ir pedagoginius laipsnius, daugelis jø studijas yra baigæ Romos ar kituose uþsienio universitetuose.

Kokie susitikimai vyksta su politiniø partijø atstovais prieð rinkimus?

Lietuvos vyskupai laikosi aiðkios pozicijos nesitapatinti su jokia konkreèia politine partija, ir tai visuotinai þinoma. Taèiau ði nuostata nedraudþia bet kurios partijos nariui aplankyti bet kurá vyskupà ar kunigà ir pristatyti savo programà. Kadangi paprastai prieð rinkimus kurijoje nori apsilankyti ávairiø politiniø jëgø atstovai, prieð pastaruosius rinkimus á LR Seimà visø kandidatavusiø partijø atstovus pakvietëme vieðai pristatyti savo programas bei atsakyti á rinkëjams katalikams rûpimus klausimus. Bûdamas vyskupas ir Lietuvos Respublikos pilietis, siekiu aktyviai dalyvauti svarstant visuomenei aktualius klausimus, ypaè susijusius su besàlygine pagarba þmogaus gyvybei ir orumui. Todël politikams stengiuosi nuolat priminti jø ásipareigojimus rinkëjams.

© „Baþnyèios þinios“, 2011 Nr. 14 (rugpjûtis)
www.katalikai.lt  

 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt